Spółdzielnia socjalna – z czym to się je?

Wielu osobom hasło „spółdzielnia socjalna” może kojarzyć się z opieką społeczną czy tzw. osobami „wykluczonymi”. Rzeczywiście, spółdzielnia socjalna dla wielu osób pozostających z różnych powodów trwale bez pracy, może okazać się szansą na prawdziwe, pozytywne zmiany.  A więc czym naprawdę jest?

Można powiedzieć, że spółdzielnia socjalna łączy w sobie cechy organizacji pozarządowej (prowadzenie działań w zakresie pożytku publicznego) oraz firmy (prowadzenie działalności gospodarczej). Nasza spółdzielnia socjalna – INICJATYWA – swoje cele realizuje poprzez prowadzenie Centrum Terapii i Diagnozy oraz integracyjnego Punktu Przedszkolnego MALI ODKRYWCY. Stawiamy na ciągły rozwój. Właśnie to jest jedną z unikalnych cech spółdzielni socjalnej – nie jest to podmiot nastawiony typowo komercyjnie, na osiągnięcie zysku. Stawia natomiast na aktywizację swoich członków oraz na osiąganie wyznaczonych przez siebie celów społecznych.

Wyjątkową cechą spółdzielni socjalnej są również panujące w niej relacje pomiędzy współpracownikami. Członkowie spółdzielni są wręcz zobowiązani do tego, aby nawzajem się wspierać, np. poprzez finansowanie kursów zawodowych czy wsparcie w codziennym życiu. Praktycznie nie ma w niej sztywno narzuconych podziałów: pracodawca-pracownik, gdyż wszystkie ważne decyzje zapadają w sposób demokratyczny. I to właśnie ze względu na atmosferę oraz swoje zasady działania spółdzielnia socjalna może być szansą na rozwój dla osób niepełnosprawnych czy długotrwale bezrobotnych. Takie osoby czują się potrzebne, czują satysfakcję, że każda z nich może dać coś od siebie drugiemu człowiekowi, jednocześnie rozwijają się i zarabiają pieniądze.

Dla niektórych osób to, że wszelkie ważne decyzje w spółdzielni socjalnej należy podejmować wspólnie, może być pewnym problemem. Wymaga to bowiem umiejętności wypracowania konsensusu, a także względnie dobrych relacji międzyludzkich. Ale w zgranej paczce ludzi nie ma z tym żadnego problemu.Dobrze więc zakładać spółdzielnię z osobami, które się zna i lubi (tak jak jest to w naszym przypadku ;)). Nazwa „spółdzielnia socjalna” może budzić dość negatywne skojarzenia w społeczeństwie. Niesłusznie, ponieważ społeczeństwo od spółdzielni sporo otrzymuje. Spółdzielnia socjalna aktywizuje bezrobotnych, przełamuje bariery osób niepełnosprawnych, zajmuje się istotnymi dla społeczeństwa kwestiami. Słowem – robi bardzo wiele dobrego.

Jak każdy podmiot, spółdzielnia socjalna musi z czegoś się utrzymywać. Może starać się o pozyskanie różnego rodzaju środków pieniężnych: z dotacji unijnych, funduszy ministerialnych czy Urzędu Pracy. Wiadomo jednak, że ilość tychże środków jest ograniczona, a liczba wniosków o nie – ogromna. A więc pozyskanie tych pieniędzy nie jest takie proste. Dlatego bardzo mile widziane są datki od darczyńców indywidualnych, z pewnością są one właściwie wykorzystywane. W naszym przypadku każda darowizna jest wydawana na specjalistyczny sprzęt, niezbędny w trakcie terapii bądź szkolenia.

Z całą pewnością można stwierdzić, że tym, co wyróżnia spółdzielnię socjalną spośród innych form prawnych, jest stawianie na pierwszym miejscu człowieka. I nie jest to tylko pusty frazes, ale szczera prawda. Spółdzielnia socjalna to nie tylko miejsce, gdzie można pracować, odkładać na swoją emeryturę, ale też znaleźć przyjaciół i co najważniejsze – poczuć się potrzebnym. Pomagamy sobie, innym i zarabiamy pieniądze – czy można oczekiwać czegoś więcej?

 

Opracował Paweł Skibniewski
Zdjęcie w nagłówku: Business photo created by jcomp – www.freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *