Roczne sprawozdanie z okazji miesiąca AAC

Niespełna rok temu poprosiliśmy o wsparcie zakupu komunikatorów, niezbędnych do terapii zaburzeń języka i komunikacji dla niektórych pacjentów. Dzięki waszej pomocy udało się wyposażyć gabinet AAC (alternative and augumentative communcation) w podstawowy sprzęt. Każde dziecko prezentuje inne możliwości i ograniczenia, dlatego narzędzia komunikacji musiały być zróżnicowane. Zakupiliśmy min. jednopolowy komunikator z poręcznym przyciskiem, urządzenia z czujnikiem ruchu, interaktywne tablice uczestnictwa. Nasi zdolni, mali pacjenci szybko opanowali nowe umiejętności na jednopolowych przyciskach, więc poszerzyliśmy asortyment o dwu-przyciskowy komunikator, który daje możliwość dokonywania różnych wyborów. Dzięki temu szybko dowiedzieliśmy się jakie są preferencje naszych dzieciaków, jedni wolą piłki kłujące inni gładkie, niektórzy uwielbiają kolor czerwony, zabawę w policję.

_dsc3157Słownictwo naszych podopiecznych jest stale poszerzane więc niezbędne jest uporządkowanie symboli i zorganizowanie ich w osobistej książce komunikacyjnej. W tym celu konieczny okazał się zakup specjalistycznego programu. Centrum Terapii i Diagnozy Inicjatywa korzysta z najnowszego produktu producenta specjalistycznego oprogramowania, który nie jest jeszcze dostępny na polskim rynku. Dzięki temu pacjenci mogą korzystać z platformy on-line, gdzie ich narzędzia komunikacyjne są stale modyfikowane, a ćwiczenia interaktywne dostępne. Mając na uwadze konieczność doskonalenia warsztatu pracy zespół stale poszerza swoje kwalifikacje biorąc udział min. w szkoleniach metod AAC, systemu gestów Makaton oraz systemu wymiany obrazków PECS, a także dzieli się swoimi doświadczeniami na konferencjach.

_dsc3165

Wnioski z monitorowania postępów naszych pacjentów pozwalają stwierdzić, że doskonalenie sprawności językowej i komunikacyjnej powoduje progres również w innych sferach. Jednak doświadczenie pokazuje, że komunikacja alternatywna i wspomagająca stawia przed naszymi podopiecznymi pewne bariery. Sprawne komunikowanie się wymaga współpracy środowiska oraz uprzedniego przygotowania otoczenia. Aby wspierać pierwsze samodzielne kroki Centrum Terapii i Diagnozy Inicjatywa zaprosiło do współpracy kilka punktów usługowych, rekreacyjnych i gastronomicznych w ramach akcji Bez Barier organizowanej z okazji miesiąca AAC. Pracownicy przeszli specjalistyczne szkolenie, aby mogli brać czynny udział w procesie terapeutycznym naszych pacjentów. Dzięki uprzejmości  i zaangażowaniu Restauracji PAPOO oraz Kina Sybilla każda osoba posługująca się systemem obrazkowym będzie mogła zamówić ulubione pierogi z MENU obrazkowego oraz wybrać miejsce w kinie. 8 października Centrum Terapii i Diagnozy Inicjatywa rozpoczyna akcję Bez Barier. Serdecznie zapraszamy do udziału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *