Prezenty, które zawsze są trafione…

Okres przedświąteczny to czas zakupów prezentów. Mimo, że znamy swoje dzieci często mamy problem z decyzją i wyborem odpowiedniego podarunku. Postanowiliśmy przyjść z pomocą i podrzucić kilka pomysłów na prezent, który nie tylko będzie miłą niespodzianką, ale nieść będzie także walor edukacyjny. Wszystkie pozycję pochodzą z naszych gabinetów terapeutycznych i zasobów przedszkola.

Zapraszamy do lektury.

Pierwsze z pomocą przychodzi nam wydawnictwo HABA specjalizujące się w grach planszowych dla najmłodszych. Moja pierwsza gra to seria przeznaczonych dla dzieci w wieku 2+ . Na zdjęciu jedna z nich „rozpoznawanie przez dotyk”. Cała zabawa polega na umieszczaniu w materiałowej owieczce pełniącej rolę worka drewnianych przedmiotów przedstawiających różne pokarmy. Oczywiście bawiąc się z dzieckiem w tym wieku można dowolnie modyfikować zasady. Przykładowo możemy „bawić się” w karmienie owieczki zamiast rozpoznawać umieszczone w niej przedmioty. „Rozpoznawanie przez dotyk” to gra, w której dziecko będzie ćwiczyć motorykę małą, precyzję oraz zmysł dotyku. Oczywiście możemy również snuć różne opowieści na temat kulinarnych przygód owieczki rozwijając wspólnie z dzieckiem jego wyobraźnię.

HABA – Moja pierwsza gra – rozpoznawanie przez dotyk

Kolejną pozycją, na którą warto zwrócić uwagę w przedświątecznym szale zakupowym to Magiczne Mozaiki z wydawnictwa Alexander. Jest to zestaw do zabawy kreatywnej. Na specjalnie dziurkowanej planszy umieszczamy plastikowe „guziki” tworząc różne obrazki a przy okazji ćwiczymy z dzieckiem motorykę małą, precyzję, koordynację oko-ręka i wyobraźnię. Możemy skorzystać z dołączonych szablów z przykładami lub układać własne wzory. W sprzedaży dostępnych jest kilka zestawów różniących się między sobą ilością elementów i rozmiarem planszy.

Alexander – Magiczne Mozaiki

Wydawnictwo Alexander ma w swojej ofercie bardzo dużo produktów, które wykorzystywane są przez naszych terapeutów w codziennej pracy. Świadczy to tylko o tym, że warto posiadać w domowej kolekcji kilka wybranych pozycji. Kolejną z nich jest Nawlekaj nie czekaj. Jest to gra zręcznościowa i pamięciowa, która jest bardzo niepozorna. Na początku odkrywamy jedną kartę – gracze muszą ją zapamiętać. Następnie karta jest zakrywana i wszyscy uczestnicy zabawy na sygnał START nawlekają na swoje sznurki kule w odpowiednich kolorach i w odpowiedniej kolejności. Jest przy tym dużo śmiechu, a przy okazji ćwiczymy refleks, precyzję i pamięć.

Alexander – Nawlekaj nie czekaj

Niepozorne, ale posiadające duży walor edukacyjny są zabawki dostępne w znanej szwedzkiej sieci sklepów z wyposażeniem. Wszelkiego rodzaju przeplatanki pozwalają ćwiczyć precyzję, koordynację, wyobraźnię oraz związek przyczynowo-skutkowy. Korzystając z takich zabawek dziecko uczy się też kolorów i poznaje kształty. Jeżeli stoimy przed wyborem – kolejny pluszowy miś czy kreatywna zabawka wybór powinien być prosty 😉

IKEA – MULA

Jeżeli jesteśmy już przy sklepie z odległej Skandynawii warto wspomnieć o dostępnych tam pacynkach zakładanych na palce. To doskonała zabawa dla całej rodziny. Zabawy i ćwiczenia ręki wcale nie muszą być nudne. Przykładem może być wspólne przygotowanie teatrzyku pacynkowego wykorzystując np. kartonowe pudełko. Wyobraźnia to podstawa przy tworzeniu scenariuszy z dzieckiem. Gwarantujemy, że będzie to doskonałe ćwiczenie nie tylko dla dziecka ale i dorosłych. Zabawa pacynami nigdy nie są takie same, rozweselają, dodają otuchy, uczą otwartości i komunikacji.

IKEA – TITTA DJUR

Z naszego doświadczenia wynikającego zarówno z pracy poradni, jak i prowadzenia punktu przedszkolnego możemy śmiało polecić zakup zestawów zwierząt afrykańskich, domowych i innych. Dziecko korzystając z takich zabawek nie tylko poznaje cechy charakterystyczne dla każdego gatunku, układa sekwencje wg rozmiaru, kolorów, ale także tworzy różnego rodzaju opowieści i scenki. Warto przed zakupem upewnić się czy wybrany zestaw posiada wszelkie certyfikaty poświadczające brak szkodliwych substancji w zabawkach, zwłaszcza w tańszych produktach.

SCHLEICH – Plastikowe zwierzęta

Poznawanie kolorów i kształtów nie musi być nudne. Przykładem są układanki logiczne GOKI. W środku znajdują się przykładowe obrazki, które należy odwzorować ćwicząc przy tym koordynację oka i ręki, a także wyobraźnię przestrzenną. Dziecko może również puścić wodze wyobraźni by tworzyć własne układy i sekwencje.

GOKI – DREWNIANE KLOCKI KUBUŚ 58649

Drewniane układanki pozwalają dziecku trenować precyzję oraz orientację przedmiotów w przestrzeni. Dużą zaletą tego typu zabawek jest to, że są relatywnie tanie, dlatego warto nabyć kilka różnych wzorów, aby zbyt szybko nie znudzić dziecka. Poza tym różnego rodzaju „elementy” ze zwierzętami czy innymi symbolami będą służyć dziecku do innych kreatywnych zabaw. Pamiętajmy, że decydując się na zakup drewnianej zabawki należy sprawdzić czy jest ona wykonana z odpowiednią starannością i nie zawierała ostrych krawędzi czy niedoszlifowanych elementów.

GOKI – Drewniane puzzle Gdzie mieszkają zwierzątka? 56881

Kolejną ciekawą propozycją są wszelkiego rodzaju klocki w formie mozaiki lub pusy. Są to specjalnie zaprojektowane układanki logiczne mające na celu pobudzenie szarych komórek. Rozwijają kreatywne myślenie oraz wyobraźnię przestrzenną. W zestawach dołączane są książeczki z układami, które trzeba odwzorować. Warto również zainteresować się układankami typu PUS, które dobrze wykorzystane mogą bardzo wpłynąć na poprawę logicznego myślenia.

EPIXEIXIS – Mozaika

Nie ma nic wspanialszego niż zaprojektowanie własnego świata. Taką możliwość daje nam magnetyczna układanka firmy GOKI, dzięki której możemy stworzyć kolorowe ilustracje na specjalnie przygotowanej tablicy. W zestawie znajdziemy karty z gotowymi schematami do układania, które mogą być pomocne na początku zabawy z książką magnetyczną jednak szybko idą w odstawkę gdy tylko dziecko poczuje moc tworzenia. Jest to jedna z tych zabawek, przy użyciu której ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Goki – Książka magnetyczna Bajkowa składanka 58738

Jeżeli czytaliście nasz poprzedni artykuł dotyczący gier planszowych doskonale znacie Story Cubes. Tu jednak mamy propozycję dla nieco młodszych, czyli Story Blocks. Są to miękkie, zaprojektowane tak, aby były bezpieczne dla najmłodszych klocki z wymiennymi ściankami. Dzięki czemu możemy skorzystać z gotowych obrazków lub wydrukować na domowej drukarce własne ilustracje i tworzyć własne historie. Zabawa Story Blocks to przede wszystkim ćwiczenie komunikacji i rozumienie ciągu przyczynowo skutkowego w zależności tego, co wypadnie nam na ściankach kości.

Training2s – Story Blocks

Puzzle to forma zabawy, której nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Mało kto wie, że pod pretekstem składania prostych (lub bardziej skomplikowanych) wzorów kryje się intensywne stymulowanie szarych komórek, trenujemy pamięć, umiejętność logicznego myślenia i kreatywność, zdolność kojarzenia oraz rozumowania. Warto więc układać puzzle w każdym wieku i próbować zachęcać do tego nasze pociechy.

Puzzle

Kapitan Nauka to wydawnictwo, które zajmuje się tylko i wyłącznie zabawkami edukacyjnymi. Warto zapoznać się z ich ofertą, ponieważ posiadają na prawdę szeroki asortyment z gier planszowych, fiszek czy puzzli. Strona wydawnictwa jest przejrzysta, a produkty podzielone na kategorie wiekowe i kompetencje, dlatego bez problemu znajdziemy to czego szukamy. Bardzo często nasi terapeuci korzystają z „pomocy” Kapitana Nauki, co może być najlepszą rekomendacją dla tej kategorii prezentów.

Kapitan Nauka

Pucio to nasz ulubieniec. Kto go nie zna powinien szybko nadrobić zaległości. Książki z tej serii wspierają rozwój mowy oraz wyobraźnię. Zawierają również proste i podstawowe ćwiczenia, które pomagają wydobyć pierwsze słowa u dziecka. Wszystko to okraszone jest zgrabnymi i przyjaznymi dla oka ilustracjami. Korzystając z tych książek często będziemy czytać dziecku i razem z dzieckiem, co jest bardzo ważne na początku rozwoju zarówno mowy jak i socjalizacji młodego człowieka. Poza książkami, których bohaterem jest Pucio znajdziecie także specjalnie przygotowane puzzle. Zachęcamy do przejrzenia całej oferty wydawnictwa Nasza Księgarnia, ponieważ wspomniany Pucio i jego przyjaciele to tylko nieliczne postacie, które warto poznać.

Nasza Księgarnia – Pucio

 

Należy pamiętać, że zebrane przez nas zabawki i książki to tylko propozycje i przykłady. Niech ten tekst nie będzie narzuconą listą, a wskaże jedynie kierunek przedświątecznych zakupów. Nie kupujmy zabawek pod wpływem emocji czy presji czasu. Jeżeli faktycznie chcemy aby nasza pociecha skorzystała z prezentu niech będzie to przemyślany zakup, ponieważ dobrze dobrana zabawka zwróci się z nawiązką.

 

 

 

Zdjęcie w nagłówku: Freepik.com
Opracował: Piotr Rodzoch

Comments are closed.