Spółdzielnia Socjalna Inicjatywa rozpoczęła swoją działalność w styczniu 2014r. Na początku 2013r, znaleźliśmy ogłoszenie o możliwości dofinansowania własnej działalności pod warunkiem otworzenia jej w formie spółdzielni socjalnej. Była to okazja, z której zdecydowanie warto było skorzystać. Dzięki wsparciu merytorycznemu oraz przede wszystkim finansowemu mogliśmy stworzyć miejsce, które dało nam pracę w naszym zawodzie oraz pozwoliło nam realizować nasze plany i ambicje. Wiosną rozpoczęły się poszukiwania osób spełniających kryteria projektu i wspólne aplikowanie do Fundacji OIC Poland o środki na uruchomienie wspólnego biznesu. 

Tym sposobem grupa młodych i zdeterminowanych osób rozpoczęła szkolenia przygotowujące do prowadzenia własnej firmy. Byliśmy określani jako “młodzi ludzie z inicjatywą”, w ten sposób powstała nazwa naszej spółdzielni. Wiedzieliśmy, że ta “inicjatywa” to cecha, która nas wszystkich łączy. 

Swój początek spółdzielnia zawdzięcza 7 osobom, pięć z nich, czyli Katarzyna Prochacka, Małgorzata Kuta, Magdalena Bury-Kamińska, Weronika Grzelak oraz Paweł Romański, tworzy ją do dziś. Współpracowaliśmy jeszcze z Kasią i Agnieszką, które wybrały dla siebie inną drogę, ale dla nas zawsze będą osobami, dzięki którym udało nam się wystartować. Ta wyjątkowa grupa osób znalazła swoje odzwierciedlenie w naszym logo, którym jest siedem “ludzików” ustawionych w kole, każde innego koloru, bo każdy z nas jest inny i co innego wnosił do wspólnego biznesu.

Według pierwszych założeń planowaliśmy stworzyć prywatne przedszkole na terenie Puław z wyjątkową ofertą- miały być wszystkie najmodniejsze zajęcia – kulinarne dogoterapia, sala relaksacji, karate i zajęcia taneczne. 

Proces szkolenia trwał ponad pół roku, potem przyszedł czas na właściwy biznesplan, jego akceptację, podpisanie umowy, składanie dokumentów do sądu, poszukiwanie właściwego lokalu i wreszcie długo wyczekiwany remont. Na miejsce prowadzenia działalności wybraliśmy pomieszczenia po aptece na ul Gościńczyk. Czekał nas ogromny remont przy ograniczonym budżecie. W czasie kiedy ekipy pracowały, my przygotowywaliśmy ulotki i je roznosilśmy, zamawialiśmy wyposażenie i wybieraliśmy pomoce. Po miesiącach ciężkiej pracy, gonitwą za terminami oraz potrzebnych odbiorach lokalu, w kwietniu 2014r. do przedszkola przyszły dzieci. W tym czasie prowadziliśmy również indywidualne zajęcia logopedyczne, psychologiczne oraz pedagogiczne. Po roku działalności okazało się, że rodzice wyjątkowo ufają naszym terapeutom i chcą powierzać nam opiekę nad swoimi dziećmi o specjalnych potrzebach. Tak trafili do nas: Staś, Julka, Ola i Wiki. Pierwsze dzieci które odmieniły nasze przedszkole z wielkiej ilości zajęć dodatkowych (prowadziliśmy np. taekwondo) na zajęcia bardzo indywidualne. Wtedy postawiliśmy na dostosowywane wszystkich naszych działań do każdego dziecka zgodnie z jego potrzebami i możliwościami. To był moment, w którym etaty w Inicjatywie zaczęły rosnąć w ekspresowym tempie. Do naszego zespołu dołączały 2 osoby miesięcznie, aż doszliśmy do obecnego etapu- ponad 30 pracowników, których łączy wspólny cel- wspieranie rozwoju dzieci zgodnie z ich indywidualnymi potrzebami. Obecnie sprawujemy opiekę nad 22 przedszkolakami, a terapeuci-specjaliści realizują ok. 250 jednostek zajęć tygodniowo dla naszych przedszkolaków, dzieci korzystających w naszej placówce z Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, oraz zajęć prywatnych. Prowadzimy również zajęcia grupowe – gimnastykę korekcyjną oraz Trening Umiejętności Społecznych.

Zajęcia realizujemy w dwóch obiektach, na które składają się między innymi trzy sale przedszkolne, trzy sale do zajęć ruchowych oraz osiem sal do terapii indywidualnej. Nasze obecne działania to nie tylko opieka i edukacja najmłodszych, ale także prowadzenie klubów seniora na zlecenie ośrodków pomocy społecznej, prowadzenie szkoleń i warsztatów dla rodziców i nauczycieli. 

Dziś, Spółdzielnia Socjalna Inicjatywa działa jako Punkt Przedszkolny Mali Odkrywcy oraz Centrum Terapii i Diagnozy Inicjatywa. Po 7 latach działalności czerpiemy dużo radości z codziennego spotykania drugiego człowieka. Ogromnie buduje nas fakt, że tworzymy zgrany zespół, który mocno angażuje się w swoją pracę oraz ciągle zdobywa nową wiedzę i umiejętności. Inicjatywa ciągle się rozwija, mamy wspólne plany i wytrwale dążymy do ich realizacji. 

Obserwujcie nas, bo my dopiero się rozkręcamy 😉

Działamy jako spółdzielnia socjalna. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o sposobie naszego funkcjonowania zajrzyj do tego artykułu na ngo.pulawy.pl