Europejski Tydzień Autyzmu #4

Przeglądając Internet w poszukiwaniu ciekawych materiałów do tego wpisu doznałem wielkiego zaskoczenia. Kilka lat temu przygotowując szkolenia ciężko było o dobre i wartościowe treści, bo nie można było ich prawie w ogóle znaleźć. Teraz problem jest inny: ciężko jest je wyselekcjonować z ogromu wyników jakie wyświetlają się na hasło „autyzm” lub „autism”.

Pragnąc przygotować zestawienie wartościowych materiałów także dla laików, sięgamy jednak do sprawdzonych źródeł.

Na pierwszym miejscu (chociaż już mocno nieaktualny) powinien pojawić się klasyczny film Rain Man (w kwestii edukacji i niepełnosprawności na równi z Forrestem Gumpem i Zapachem Kobiety).


Żeby zrozumieć autyzm, polecam gorąco zapoznać się na początek z filmem „Temple Grandin”. Biograficzny film o najbardziej znanej autystce naszych czasów. Dla zaganianych wersja pigułkowa: wystąpienie Temple Grandin na konferencji TedX. Tutaj w wersji naturalnej i niereżyserowanej można zobaczyć fenomen tej postaci. Na pewno po zapoznaniu z tym 15 minutowym wystąpieniem, każdy zainteresowany tematyką autyzmu znajdzie czas i sposobność na pełny metraż.

Hitem i wartościową pozycją filmową jest też promowany przez Fundację Synapsis film „Życie Animowane”. Historia chłopca, którego życie wypełniały bajki. Teraz jako dorosły mężczyzna także bazuje na cytatach z bajek. Film porusza tematy dojrzałości i dorosłości, wzrusza i zmusza do przemyśleń. W detalach można podejrzeć inny niż polski system wsparcia osób z autyzmem. Film, który nie tylko warto zobaczyć, ale także mieć na półce i często wracać.

Nie mógłbym pominąć też krótkometrażowych produkcji realizowanych w formie kampanii społecznych: film produkowane z Bartkiem Topą dla Fundacji Sypnapsis (linki), film Fundacji JiM:

oraz naszej produkcji „Czego Jaś się nie nauczy…”

Ciekawostką dla kinomaniaków jest serial Atypowy – dostępny na platformie Netflix. Produkcja w bardzo szczery i komediowy sposób pokazuje funkcjonowanie nastoletniego ASa w środowisku domowym i szkolnym na granicy amerykańskiej komedii i dokumentu. Na pewno nie raz przyjdzie nam się wzruszyć czy roześmiać – serial bardzo autystyczny tzn. zaskakujący i nieprzewidywalny! Oczywiście na plus!


Zarówno oglądając filmy, jak i czytając książki musimy pamiętać o jednym: każdy człowiek jest inny, a tym bardziej nie ma dwóch takich samych autystów. Praca z osobami ze spektrum jest pracą szalenie indywidualną w której nie zawsze można zastosować sprawdzające się schematy i gotowe rozwiązania. Proponowane materiały video, można wykorzystać np. do szkolenia wolontariuszy, ale także do nabierania dystansu do rzeczywistości czy czerpania inspiracji!

 

Paweł Romański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *