Butelki sensoryczne

Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje – przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil.” J.Korczak

Butelki sensoryczne, bo właśnie tak nazywają się butelki wypełnione różnymi substancjami to bardzo niepozorne aczkolwiek fantastyczne zabawki edukacyjne dla każdego dziecka.

kasza_3

Forma zależy od kreatywności rodzica i dziecka. Może to być butelka wypełniona ryżem, gdzie percepcja słuchowa zostanie wzmocniona. Dziecko podczas zabawy ową butelką przysłuchuje się uważnie odgłosom towarzyszącym przesypywaniu ryżu z dna butelki do nakrętki.

kawa_3

Możemy też wypełnić środek np. kawą, w tym wypadku oprócz zmysłu słuchu, dodatkowe wzmocnienie uzyska zmysł powonienia, bowiem wszyscy wiemy jak kawa potrafi pięknie pachnieć, zmysł dotyku ( jeśli pozwolimy dziecku wrzucać niezmielone ziarenka kawy do wnętrza, możemy przy tym liczyć te ziarenka, przekładać z jednej ręki do drugiej, itd )

lawa_1

Chyba każdy z nas lubi patrzeć na lampy z lawą, dlaczego nie zrobić takiej w zaciszu domowym razem ze swoim dzieckiem? Przepis jest bardzo prosty:butelka, olej spożywczy, woda, barwnik spożywczy, ewentualnie można urozmaicić przepis i dodać tabletke alka-seltzer (ale dokładny instruktaż w innym wpisie)

lawa_2

Jedną z ulubionych butelek dzieci jest butelka wypełniona wodą z brokatem. Jeśli jest to akurat brokat srebrny, mamy gotową „kule śnieżną” , jeśli czerwony, wesołe ogniki igrające z naszym wzrokiem, każdy może dobrać ulubiony kolor i ilość brokatu. Dlaczego dzieci właśnie do butelek brokatowych sięgają naczęściej? Wydaje się, że owe butelki mają właściwości uspakajające, wyciszające,. Budzą w nas ciekawość, ale jednocześnie wprawiają w stan relaksacji umysłu i ciała.brokat_3

 

Zwykła pusta butelka i odrobina wyobraźni spowoduję że nasze dziecko wzmocni zmysł wzroku, dotyku, słuchu, powonienia, rozwinie motorykę małą i dużą ( rotacja przedramienia przy przewracaniu butelki), ale co najważniejsze nasze dziecko uzyska poczucie sprawczości, pewności siebie ( tak, ono samo wykonało świetną zabawkę-pozwólmy się zaskoczyć niech dziecko samo zdecyduje z czego będzie kolejna butelka!), oraz spędzi cudowny czas z bliską mu osobą. I o to właśnie w tym wszystkim chodzi.

kamyki_2

Bawcie się dobrze!

 

Marzena Kowalik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *